Darmowa Dostawa - od 250zł
Stacjonarny Sklep SUP w Warszawie   Tel: +48 510 070 090
STRONA W PRZEBUDOWIE - ZAPRASZAMY NA WWW.KINGOFSPORT.PL

Jak wybrać deskę SUP StandUp Paddle


07/12/2019

Stand Up Paddle - w skrócie SUP to idealny sport dla każdego w każdym wieku. Możesz na nim leniwie przemieszczać się po spokojnych wodach jeziora jak i sunąć po rwących górskich potokach. Możesz się relaksować ćwicząc asany na specjalnej desce do jogi, łapać fale na surfingowym SUPie lub ćwiczyć cardio padlując deską race. Bez względu na to jakie masz ambicje, w naszym poradniku konsumenta podpowiemy Ci jaka deska będzie najbardziej pasować do Twoich oczekiwań.

Aby wybrać idealną deskę dla siebie musisz się zastanowić do czego chcesz ją wykorzystywać i jak się ma ona zachowywać na wodzie. Podstawowe kryteria doboru deski SUP to: kształt, wyporność, długość, szerokość oraz grubość. Decyzja odnośnie deski dmuchanej czy sztywnej będzie zależeć od tego jak będziesz ją transportować na miejsce oraz ile miejsca masz w domu aby ją trzymać. Kiedy najważniejsze kryteria zostały już określone, na koniec warto rozważyć stateczniki oraz akcesoria do deski SUP.

Zobacz produkty SUP w naszym sklepie »

Deska SUP - Twarda czy Pompowana?

Przed rokiem 2010, prawie 90% wszystkich desek na świecie stanowiły twarde (sztywne) deski SUP. Znacznie przewyższały one deski pompowane szybkością, sztywnością i wytrzymałością. Jedynym mankamentem były ich gabaryty - znacznie większe od innych desek do sportów wodnych, przez co były nieporęczne w transporcie i przchowywaniu. Właśnie ten argument sprawił, że dziś sytuacja odwróciła się o 180 stopni i dziś to właśnie deski pompowane stanowią prawie 90% wszystkich desek na świecie. Również wraz z rozwojem znacznie polepszyły się ich osiągi, sztywność i wytrzymałość.

Twarda deska SUP

Twarde deski do uprawiania SUP są w większości wypadków wykonane z niezwykle wytrzymałej pianki EPS, która następnie jest laminowana włóknem szklanym przy użyciu żywicy epoksydowej. W celu wzmocnienia ich konstrukcji oraz uatrakcyjnienia wyglądu spotyka się też deski z warstwą drewna np. bambusa, lub włókna węglowego - który jest lżejszy i sztywniejszy od włókna szklanego, ale również dużo droższy. Tańsze i mniej wytrzymałe konstrukcje wykonuje się również z plastiku.

Dlaczego warto kupić twardą deskę SUP:

  • Osiągi - deski twarde zapewniają najlepsze możliwe osiągi ze wszystkich konstrukcji SUP. Są szybsze, bardziej płynne i stawiają mniejsze opory w wodzie. Jeżeli szybkość i osiągi to Twój główny priorytet wybierz deskę twardą.
  • Stabilność - twarde deski są sztywniejsze od ich pompowanych odpowiedników, przez co będą z reguły bardziej stabilne. Również środek ciężkości w przypadku twardych desek SUP będzie niżej co pozytywnie wpływa na stabilność. Z tego powodu są głównym wyborem w przypadku desek na fale.
  • Wybór - twarda konstrukcja deski pozwala na więcej swobody przy projektowaniu kształtu deski. Dzięki temu dużo specjalistycznych desek - np. do pływania na falach lub ściagania się będzie dostępnych tylko w wersjach twardych.
  • Przchowywanie - twarde deski SUP zajmują dużo miejsca. Jeśli masz odpowiednio dużo miejsca do ich przechowywania oraz samochód, którym będziesz w stanie je przetransportować to twardy SUP może być opcją dla Ciebie. 

Pompowana deska SUP

Deski pompowane to w tej chwili najpopularniejsze konstrukcje wśród desek SUP. Po spuszeczniu powietrza i zrolowaniu mieszczą się w niewielkim plecaku, który śmiało możesz zabrać ze sobą na plecach, a po skończonym pływaniu wrzucić na szafę. Dzięki technologii dropstitch (dziesiątki żyłek które łączą spód deski z wierzchnią jej warstwą), po napompowaniu stają się niezwykle twarde. Średnie ciśnienie w deskach SUP to 10PSI, a najlepsze modele mogą być pompowane nawet na 25PSI. Takie ciśnienie sprawia, że dużo ludzi myli je z twardymi deskami. Górna i dolna warstwa deski z boku sklejona jest kilkoma warstwami PVC.

Dlaczego warto kupić deskę pompowaną SUP:

  • Przechowywanie - pompowane deski SUP zajmują niewiele miejsca. Po spuszeniu powietrza i zrolowaniu mieszczą się wraz ze wszytkimi akcesoriami w szafie lub bagażniku samochodu. 
  • Podróżowanie - pompowaną deskę SUP zabierzesz ze sobą niemal wszędzie. Większość producentów wraz z deską dodaje bardzo funkcjonalny plecak na deskę, który z powodzeniem zabierzesz na rower, do autobusu, samochodu, pociągu, na jacht, do kampera czy samolotu na wakacje. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby zarzucić deskę na plecy i udać się w pieszą wędrówkę uświetnioną wiosłowaniem w najbaridziej malowniczych miejscach niedostępnych dla żadnych innych sportów wodnych - jak np. alpejskie jeziora.
  • Rwące potoki - whitewater - pompowane deski SUP idealnie sprawdzają się na rwących potokach i górskich rzekach. Wszędzie tam gdzie deska narażona jest na uderzenia o kamienie, gumowa konstrukcja desek pompowanych z dużą ilością uchwytów nie ma sobie równych.
  • SUP Joga - pompowane deski wiodą również prym wśród miłośników jogi na supach. Mają znacznie bardziej miękki pokład, przez co dużo przyjemniej i bezpieczniej jest na nich uprawiać jogę.

KUP Deskę SUP »

Wkrótce dalszy ciąg.